Libero SPA

Libero SPA system is designed to manage sports facilities, wellness, and spa centers. It can be used as a stand-alone system or together with HotelTime PMS. The integration between SPA and PMS software allows sharing of guest databases or billing services to guests’ hotel accounts.

  • Increase in sales
  • Easier bookings
  • Clear planning
  • Integration with PMS

Reception and reservation system for wellness
and spa centers or sports facilities.

Zvyšte efektivitu práce i tržby

Recepční a rezervační systém pro wellness a spa centra nebo sportovní zařízení. Zvyšuje efektivitu práce a personálu ušetří manuální práci v rámci desítek hodin měsíčně. Především díky možnostem snadného a přesného plánování návštěv wellness/spa/sportovišť i směn pracovníků. Zároveň zvýší vaše tržby až o třicet procent. 

Vše rychle a jednoduše přes web

Libero podporuje rychlý a jednoduchý prodej služeb. Hosté si mohou vše vyřídit snadno přes webové stránky, na nichž mohou platit online kartou. Při propojení s HotelTime PMS lze platby za služby připisovat na hotelový účet hosta. Systém umožňuje také prodej dárkových certifikátů a platby pomocí nich. 

Fast and easy sales

Libero supports fast and easy sales of services. Guests can arrange everything easily through a website. The system also allows the sale of gift certificates and payments by them. However, payments can also be made in other ways, for example by card, and when linked to HotelTime PMS, payments for services can be charged to the guest's hotel account.

Integrated with PMS

Libero is integrated with HotelTime PMS. When using both software, it is not necessary to make spa/wellness reservations only at the spa/wellness reception, the reservation system is also accessible to the hotel reception, other staff, and the guests themselves.

Easy training

The software is implemented by a team of professionals with many years of experience in the hospitality industry and hotel operations. We emphasize a personal approach. As a result, the whole process is fast, and the staff can work with the system after a few hours.

Accessible from anywhere

Libero is available through any web browser on any device. As a result, it is easy to use and can be easily adapted to the needs of a specific operation. At the same time, the cloud-based solution allows management to view data about the operation from anywhere.